Batak

Batak

Her şey bir işçinin, çalıştığı fabrikaya bir gün elinde bir deste iskambil kağıdı getirmesiyle başlamış.
Öğle paydosunda oynadıkları iskambil oyunu artık her öğle paydosunda yapacakları bir alışkanlık haline gelmiş. Yoğun çalışma saatlerinde “hayata mola vermek “ adına başvurdukları bu yönteme fabrika sahipleri de müsemaha göstermişler.

Zaman içerisinde fabrikaya yeni gelen ve fabrikadan ayrılan işçiler olmuş.Böylelikle Oyuncular da değişmiş.En çok oynadıkları oyun ise “BATAK” mış.Kimi zaman gazozuna kimi zaman poğaçasına oynarlarmış.

Onlarla tanıştığım sırada da bu geleneksel oyunlarını devam ettiriyorlardı. Oyunlarına konuk oldum elimde fotoğraf makinesiyle.

Oyunları sırasında birbirlerine takılmaları,şakalaşmaları ve oyuna kendilerini kaptırmaları dikkatimi çekti.Onlar oynadıkça ellerinin karası iskambil kağıtlarına geçiyordu bu emekçi insanların.Üzerinde oyun oynadıkları kontraplaktan yapılma yer masasının da tıpkı oyuncuları gibi yaşlandığını düşündüm.Tuttukları çetele defterinde çarpı atacak boş yer kalmamıştı.

Harareti yüksek bir oyun sonrasında kazananlar kaybedenleri kızdırıyordu.

Öğle paydosunun bittiğini duyuran zil çaldığında herkes işinin başına geri döndü,iskambil kağıtları,çetele defteri ve yer masası da kaldırıldı bir sonraki öğle paydosuna kadar.