Bandolar

Bandolar

Hikayesi olan, pavyon ve gazinolardan bando müzisyenliğine geçen yaşamlar
2007 yılında İzmirli Çingenelerin gündelik hayatlarını fotoğrafladığım dönemde pek çok Çingene müzisyen ile tanışma fırsatı yakalamıştım. Ve bu durum beni ege bölgesinin farklı şehirlerinde yaşayan Çingene müzisyenlerini fotoğraflamaya yöneltti. Roman müzisyenleri ve onların müziğini tanıdıkça nefesli çalgılara ilgi ve merak duymaya başladım. Daha sonra yerel bandolarda tanıştığım Roman müzisyenler sayesinde Bandolar hakkında bir fotoröportaj çalışması yapmaya karar verdim. Projem, bireysel çalışan müzisyenlerden, müzisyenler topluluğuna yani bandolara doğru yol almaya başladı. Kendine özgü yerel motifleriyle kent yaşamının ayrılmaz bir parçası, simgesi ve rengi olan bandoların gündelik yaşamlarını, provalarını ve tören konserlerini görüntüleyerek 2008 yılında Bandolar projemi tamamladım. Altı ay kadar süren çekimlerimi Karşıyaka, İzmir Büyükşehir, Trabzon, Torbalı, Akhisar, Aydın, Tire Bandosu içinde geçirdim. Bu dönemde bandoların günlük provaları dahil olmak üzere verdikleri konserler ile karşılama törenlerinde hep onlarla birlikte oldum. Yerel bandolarla başlayan çalışmam daha sonra askeri bandolar ile devam etti. Bu süreçte Bando festivaline katılarak diğer ülke bandolarını tanıma ve belgeleme fırsatını yakaladım.

Bu sırada fotoğrafladığım Tire Bandosu fotoğrafım National Geographic Dergisinin düzenlediği Uluslararası Fotoğraf yarışmasının Türkiye ayagında İnsan katagorisinde birincilik ödülü kazandı. İzmir in Tire İlçesinde Yunan ordusunun geride bıraktıkları müzik aletleriyle kurulan bu bando altın çağını 2. dünya savaşında şef Mösyö Slavo döneminde yaşamıştır. Mösyö Slavo Adnan Saygun ve Cemal Reşit Rey gibi büyük müzisyenlerle çalışmış ve dönemin İsmet İnönü, Mareşal Fevzi Çakmak, Celal Bayar, Prof. Afet İnan, Ali Çetinkaya ve Kazım Özalp gibi devlet büyüklerini karşılamak üzere Bando Şefi olarak davet edilmiştir.

Hikayesi olan, pavyon ve gazinolardan bando müzisyenliğine geçen yaşamların içinde oldum. Kendi içinde ayrı bir disipline ve özveri gerektiren bando müzisyenliğine tanıklık etmiş olmak bana bando aşkının ne olduğunu öğretti. Renkli görüntüleri ve kostümleri ile bandoların Türkiye de ayakta kalmasını sağlayanlar asker emeklisi müzisyenlerdir. Sivil bandoların kaynağı azalmıştır. Yerel bandolar gün geçtikçe yok olmaktadır.