Akvaryum

Akvaryum

Darbuka, Klarnet, Hıdrellez, Sünnet, Nişan, Kına gecesi, düğün; bu kelimeler Türkiye’nin pek çok yerinde Romanları akla getirmektedir.
“Aslında siyah beyaz olan bu hayatlar çingene pembesinden gök kuşağına kadar tüm renkleri içinde barındırıyor.

Kendi deyimleri ile ülke bir okyanus ise, onlar da akvaryumdaki balıklardır. Onların amaçları akvaryumdan çıkıp okyanusa açılmaktır.

İşte burası tüm duyguların sonuna kadar yaşandığı, her şeyin doğaçlama geliştiği büyük bir akvaryumdur.”

Çingene kelimesi yüzyıllardır bir aşağılama unsuru olarak görülmektedir. Darbuka, Klarnet, Hıdrellez, Sünnet, Nişan, Kına gecesi, düğün; bu kelimeler Türkiye’nin pek çok yerinde Romanları akla getirmektedir. Ancak yok olmaya yüz tutan kültürleri ve kentsel dönüşün başlığında hızla değişim içinde bulunmaktadır. Mesleklerin, düğün, sünnet, kına ve hıdrellez gibi geleneklerin değişimleri de devam etmektedir. Ben bu çalışmam ile Romanların halen var olan ve yaşamakta olan kültürel değerlerine dikkat çekmeyi amaçladım. Onlar kendilerine has müzikleri ve eğlenceleri ve yaşam tarzlarıyla yaşadığımız şehirlerin zenginliğidirler. Bu kültüre sahip çıkmak korumak ve kollamak gerektiğine inanarak tüm bu yaşamların belgelenmesi gerektiğine inanarak fotoğraf çektim. Düğünlerde en renkli giysiler giyilir, masalar içkilerle özenle donatılır. Çalgıcılar mahallenin ortasında yerlerini alırlar; yaşlı, genç, çocuk, hatta bebekler hep birlikte eğlenmenin tadını çıkarır. Egedeki Roman mahallelerinde yok olmaya yüz tutan mahalle kültürü devam ediyor.

Kentsel dönüşümle birlikte her şey gözünüzün önünde birden hızla yok olmaya başlıyor. Akvaryum çalışmam ile Romanların halen var olan ve yaşamakta olan kültürel değerlerine dikkat çekmeyi amaçladım.